
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 120 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 45 Ω |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 5.9 s |
| Max Current Rating | 3 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 20 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 14.5 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 60 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 145
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12547
Ext.Price$0.12547
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12547 | $0.12547 |
| 10 | $0.11187 | $1.11870 |
| 50 | $0.09974 | $4.98700 |
| 100 | $0.09085 | $9.08500 |
| 500 | $0.08275 | $41.37500 |
| 1000 | $0.07537 | $75.37000 |
| 3000 | $0.06961 | $208.83000 |
| 5000 | $0.06429 | $321.45000 |
